4 סעיפים שחייבים לבדוק לפני חתימה על חוזה שכירות

09 נוב
2016

ידוע שלפני חתימה על חוזה שכירות, או כל הסכם משפטי אחר, חייבים לקרוא היטב כדי להימנע מסיכונים מיותרים – אחר כך הרי נהיה מחויבים לעמוד בו. הבעיה היא, שפעמים רבות אין לנו את הידע או הניסיון כדי להבין את השפה המשפטית ולדעת מה חשוב לבדוק או איך כדאי לפעול.

אז כדי לעזור לכם להימנע מהסיכונים המשמעותיים, הנה 4 הסעיפים שהכי חשוב לבדוק לפני חתימה על חוזה שכירות, ממה צריך להיזהר ומה כדאי לעשות.

ID

 

1. חוזה שכירות – רק מול בעל הנכס

הדבר הראשון והחשוב ביותר שעלינו לוודא, הוא שחוזה השכירות נערך מול בעל הנכס או מורשה מטעמו. אחרת, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו ללא דירה וללא כסף.

מה עושים:
מבקשים תעודה מזהה פלוס נסח טאבו או אישור זכויות עדכני, שיעידו כי הצד השני אכן בעל הזכויות והסמכות לחתום מולכם על חוזה שכירות עבור הדירה המדוברת. זה המקום להזכיר שחשוב לוודא שכל הפרטים החשובים ואלו שסוכמו בעל פה, נכונים ומופיעים בחוזה: שמות, ת.ז, כתובת הדירה המושכרת, מועדי תחילת וסיום תקופת השכירות, גובה דמי השכירות, אופן ותנאי התשלום, וכיוצב’.

screen-shot-2016-11-18-at-12-51-31

 

2. תיקונים ובלאי “סביר”

אחד הנושאים המרכזיים בהם עוסק חוזה שכירות נוגע לנזקים עתידיים לרהיטים ומכשירים ששייכים לבעל הדירה, כמו תנור או מקרר, וכן לתקינות המבנה והתשתיות בו (חשמל, גז, אינסטלציה). את סוגי הנזקים מקובל לחלק לבלאי “סביר”, שהוא באחריות בעל הדירה, ובלאי “לא סביר”, שהוא באחריותכם.

מה עושים:
כמעט בכל חוזה שכירות סעיף הבלאי מעורפל ולכן חשוב להיות קונקרטיים ולהוסיף דוגמאות. כמו כן, יש לוודא שבחוזה מצוין במפורש שבעל הדירה הוא האחראי הבלעדי לכל תיקון של התשתיות, שהן במסגרת בלאי סביר וטבעי, ולכן מחויב לתקן כל תקלה בהן בתוך 48 שעות. גם במידה ואתם נדרשים להצהיר בחוזה שבדקתם את הדירה והיא תקינה/מתאימה לכם, סייגו את ההצהרה בכך שאינה כוללת “מום נסתר”.

idng

 

3. בטוחות וערבויות

בכל חוזה שכירות בעל הדירה יבקש להבטיח את הרכוש וההסכם באמצעות בטוחות וערבויות, כשהנפוצות שבהן הן פיקדון מזומן, ערבות בנקאית, ערבות צד שלישי ושטר חוב. ערבות בנקאית היא ערבות של הבנק – המתחייב לשלם לבעל הנכס את הסכום הנקוב בה. במידה ואין ערבים נוספים, בעל הדירה אף לא יצטרך להוכיח שהדרישה שלו מוצדקת ויוכל לממש את הערבות ללא כל הודעה מוקדמת לשוכר. בפיקדון מזומן זה אפילו קל יותר.

מה עושים:
האופציה הכי טובה היא להמיר את הערבות בצ’ק ביטחון, שאינו כרוך בהוצאת כסף מהחשבון. אופציה טובה נוספת היא להמיר אותה לשטר חוב, אותו ניתן לממש רק בהוצאה לפועל. מה שכן, חשוב לוודא שלא תהיה אפשרות להעביר את השטר לצד שלישי ולהקפיד על סעיף בחוזה שיחייב את בעל הדירה להחזיר לכם את שטר החוב בתום התקופה.

screen-shot-2016-11-18-at-12-56-04

 

4. פינוי מוקדם והשתחררות מהחוזה

הנקודה הרביעית נוגעת למקרים בהם אחד הצדדים מעוניין לסיים את החוזה לפני תום התקופה. חוזה שכירות שאינו כולל התייחסות למקרים אלו, חושף את השוכר לסיכון שיתקל בקשיים ואף בסנקציות שונות מבעל הדירה לכשירצה לעזוב, או לעמוד בפני פינוי ללא כל הודעה מוקדמת.

מה עושים:
מוסיפים סעיף שמאפשר לכל צד, בתנאים המוסכמים על שני הצדדים, לצאת מהחוזה טרם סיום התקופה. חוזה שכירות מקובל ידרוש, למשל, שהשוכר יהיה אחראי למצוא דייר חלופי, ובעל הדירה יחויב למסור הודעה מוקדמת (בפרק זמן שיוגדר כסביר) לפני פינוי השוכר מהדירה.יש לכם שאלות נוספות על חוזי שכירות?

 

לא בטוחים אם כדאי לחתום? אני כאן כדי לעזור.

שלחו אליי את חוזה השכירות שקיבלתם ואבדוק אותו עבורכם.

לפרטים נוספים, לחצו כאן.

עו"ד חוה בראוד
author

עורכת דין כבר למעלה מ-35 שנים ומתמחה בנדל"ן. מקימת האתר LawyerMom.co.il, במטרה לעזור לשוכרי דירות להישמר ממלכודות בחוזה השכירות שלהם.

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *