חוזה שכירות: מהם הסעיפים ההזויים ביותר ומה אומר החוק?

12 פבר
2017

חתימה על חוזה שכירות היא דבר שבשגרה עבור חלק גדול מהציבור הישראלי, שכבר מזמן אינו כולל רק צעירים, רווקים או סטודנטים. למעשה, על פי סקר הלמ”ס, כמעט שליש ממשקי הבית בישראל ורבע מהזוגות שיש להם ילד מתחת לגיל 18 – גרים בדירה שכורה. אבל בעוד שהסכמי שכירות נראים כמו מסמך סטנדרטי, הם עלולים לכלול סעיפים מוזרים ואפילו הזויים, שחלק גדול מהם (באופן הזוי לא פחות) חוקיים לחלוטין.

בהתחשב בכך שלרוב השוכרים אין את הידע, היכולת ולעיתים אף את המודעות לבצע בדיקת חוזה שכירות באמצעות עורך דין או באופן עצמאי – מדובר בסיכון ממשי שכל אחד מאתנו יכול להיקלע אליו. בדיוק בגלל זה בדקנו מה הם הסעיפים ההזויים ביותר שיכולים להכניס לכם לחוזה, מה יש לחוק להגיד על זה ומתי כדאי פשוט לוותר ולמצוא דירה אחרת.חוזה שכירות, לא כולל אורחים

הסיפורים התמוהים מגיעים מכל רחבי הארץ ונוגעים כמעט לכל היבט בחוזה ובמגורים. אפילו הדברים הבסיסיים ביותר, כמו האפשרות לצאת מהחוזה, יכולים לקבל תפנית מרה אם לא בודקים אותם היטב

א’ מכפר סבא מספר שנתקל בסעיף שמחייב אותו, במקרה שירצה לעזוב, להמשיך ולשלם עבור כל תקופת השכירות – גם אם הוא מצא דייר חלופי. שוכר אחר מספר שכמעט חתם על חוזה שכירות שכלל סעיף המתיר לו לעזוב את הדירה רק בעקבות חתונה או עבודה מרוחקת, וגם אז, בתנאי שימצא דייר חלופי שיסכים לשכירות גבוהה ב-5% והתחייבות לשנתיים.

ומה לגבי אירוח? הרי כל אחד רוצה לארח בביתו חברים ובני משפחה או להזמין את בן/בת הזוג לישון מדי פעם. ובכן, שוכרת מפתח תקווה מספרת על חוזה שכירות שאסר עליה לארח בדירה יותר מארבעה אנשים בו זמנית. שוכר מחיפה מספר שנדרש ממנו תשלום נוסף עבור כל לילה בו החברה באה לישון, ובמקרה של נ’ ובן זוגה מנתניה, הגדילו לעשות ופשוט אסרו על השוכרים לארח בדירה כלל. אם זה נראה לכם הזוי, תתפלאו לגלות שמדובר בקצה הקרחון.לא להיכנס להיריון ולא למות לפני תום החוזה

באופן לא מפתיע, את המקרים ההזויים ביותר נמצאו בקרב שוכרים מאזור המרכז, שנתקלו בסעיפים מופרכים במיוחד. שוכר משכונת פלורנטין בתל אביב, מספר שנדרש על פי החוזה לדאוג לצרכי החתול שחי בדירה, מאוכל ועד לחיסונים, לכל אורך תקופת השכירות. שוכרת אחרת מספרת שנדרשה להתחייב – שימו לב – לגודל ולצבע של השלט על הדלת. אבל ליצירתיות, כמו שאנחנו יודעים, אין גבול. כך, ל’ מגבעתיים מספרת שהחוזה שלה כלל סעיף לפיו אם היא נכנסת להיריון עליה לפנות את הדירה 60 יום לפני הלידה; וזוג בני 27 מספר על חוזה שכירות לפיו במידה ואחד מבני הזוג נפטרים, לא עלינו, הערבים ימשיכו לשלם את השכירות עד תום התקופה. כן, שמעתם נכון, גם המוות לא יציל אותם מהחוזה הזה.אבל רגע, זה חוקי בכלל?

נכון להיום, אין חוק ספציפי שמגדיר בצורה מפורשת את היחסים בין הצדדים, כלומר את הזכויות והחובות של המשכיר או השוכר. למעשה, עיקרון חופש החוזים מאפשר לצדדים ליצור חוזה שכירות בהתאם לרצונות שלהם, בתנאי שתוכן החוזה לא בלתי מוסרי, בלתי חוקי או נוגד את תקנת הציבור, כמו כל חוזה אחר. כלומר, כל עוד לא מדובר בנסיבות בלתי סבירות בעליל ואין הוראה חוקית ספציפית שסותרת סעיף זה או אחר בחוזה – בעל הדירה יכול להעלות כל דרישה או התניה, מתוקף הזכות הקניינית שלו על הנכס. בהתאם לכך, גם השוכר רשאי להסכים לדרישות אלו, יצירתיות ומופרכות ככל שיהיו. במילים פשוטות יותר, לצערנו, בעל בית שמלווה בעורך דין מקצועי יכול להפוך כמעט כל גחמה או דרישה בעייתית לסעיף בר תוקף שייכנס לחוזה.אז מה עושים?

ראוי לציין שמאז המחאה החברתית ב-2011 נעשו ניסיונות רבים להסדיר את סוגיית היחסים בין השוכר למשכיר. הביטוי המשמעותי ביותר לכך הוא החוק לשכירות הוגנת, שעבר לאחרונה בקריאה ראשונה בכנסת ובא להסדיר בחוק את הסוגיה או לפחות חלקים משמעותיים ממנה. אבל עד שהחוק יכנס לתוקפו, בתקווה שהוא אכן יעבור גם בקריאה שנייה ושלישית, חשוב להקפיד ולבדוק ביסודיות כל הסכם שכירות לפני שחותמים עליו. אל תאמינו לאמירות כמו “זה חוזה שכירות סטנדרטי” או “זה בדיוק אותו החוזה עליו חתם השוכר הקודם”. קראו את החוזה לפרטים, הפעילו שיקול דעת והכי חשוב – תתעקשו על הסרת סעיפים שעשויים לפגוע באיכות החיים שלכם בזמן המגורים בדירה או כאלו שמקפחים את הזכויות שלכם באופן שאינו מתקבל על הדעת. בעל הדירה לא מוכן לוותר? אל תיקחו את הסיכון, ועם כל הצער, פשוט חפשו דירה אחרת.יש לכם שאלות נוספות על חוזה שכירות?

 

לא בטוחים אם כדאי לחתום? אני כאן כדי לעזור.

שלחו אליי את חוזה השכירות שקיבלתם ואבדוק אותו עבורכם.

לפרטים נוספים, לחצו כאן.

עו"ד חוה בראוד
author

עורכת דין כבר למעלה מ-35 שנים ומתמחה בנדל"ן. מקימת האתר LawyerMom.co.il, במטרה לעזור לשוכרי דירות להישמר ממלכודות בחוזה השכירות שלהם.

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *