בדיקת חוזה שכירות: 3 דרכים שונות ואיך לבחור את המתאימה לכם

23 מרץ
2017

בעוד שחוזה שכירות הוא מסמך משפטי ומחייב, נכון להיום אין חוק ספציפי שמסדיר את היחסים בין השוכר למשכיר או את הזכויות והחובות של הצדדים. לכן, למרות שחתימה על חוזה שכירות נראית כמו מהלך סטנדרטי, אם לא נבדוק ונשים לב לפרטים הקטנים – אנחנו עלולים למצוא את עצמנו חשופים לסיכונים ולפגיעה ממשית באיכות החיים שלנו בזמן המגורים בדירה, ולעיתים, גם לאחר מכן. הפתרון כמובן, הוא לבדוק את חוזה השכירות היטב לפני שחותמים עליו. אבל מה האופציות העומדות לרשותכם לבדיקת חוזה שכירות, מה הן כוללות ואיך תדעו לבחור ביניהן? כל התשובות לפניכם.1. בדיקת חוזה שכירות באמצעות עורך דין

על פניו, אם יש לכם את היכולת, הפנאי והכסף, תמיד כדאי להיוועץ בעורך דין מומחה. הצד המשכיר כמעט תמיד יעשה זאת ובכך יהיה לו יתרון על פניכם בעריכת החוזה ובהתאמתו לצרכים שלו – מה שלא פעם יבוא על חשבונכם ועל חשבון הזכויות שלכם בצורת סעיפים הזויים או בעייתיים במיוחד. בהתחשב בכך שלא לכולם יש את היכולת לשלם לעורך דין עבור בדיקת חוזה שכירות בכל פעם שאנחנו עוברים דירה, מה גם שזה לרוב לוקח לא מעט זמן, הרי שבמקרים רבים נעדיף לוותר על כך.

מתי בכל זאת חשוב להשקיע ולקחת עו”ד?
כשמדובר בעסקאות גדולות, כמו חוזה שכירות לדירות יוקרה, משרדים או שטחי מסחר. בעסקאות כאלו מקובל להשקיע זמן בעריכת החוזה ובמשא ומתן, בעיקר כי הדרישות והסיכונים גבוהים יותר – מלבד דמי השכירות והחשבונות הגבוהים כשלעצמם, לרוב תידרשו לתת גם ביטחונות משמעותיים וערבויות גבוהות. במילים אחרות, כאן התשלום לעורך דין משתלם, כאשר מסתכלים עליו כרשת הביטחון שלכם. הרי אם תפספסו משהו בחוזה כזה, אתם עלולים למצוא את עצמכם בבעיה אמיתית עם השלכות ארוכות טווח.2. בדיקת חוזה שכירות באופן עצמאי

כאשר אנו מסתכלים על המציאות העכשווית בשוק, שפעמים רבות דורשת החלטה מהירה (בעיקר אם הדירה מצאה חן בעיניכם באופן מיוחד), הרי שבדיקת חוזה שכירות בצורה עצמאית היא אופציה מועדפת, כי היא לא עולה כסף ולא דורשת “בזבוז” זמן מיותר. החיסרון המרכזי, כמובן, הוא שבמקרים רבים אין לנו את הידע הדרוש בכדי להבין לעומק את מהות הסעיפים המרכיבים את החוזה, שלא לדבר על השפה המשפטית המעורפלת או המתוחכמת.

אז מתי ואיך בכל זאת אפשר לבדוק חוזה שכירות לבד?
כמובן שאם יש לכם חבר או בן משפחה עו”ד, מוטב להתייעץ אתו על כל מה שמנוסח בצורה מעורפלת, יש לכם ספק אם הוא חוקי או שאתם פשוט לא בטוחים שכדאי לחתום עליו. חשוב במיוחד לעבור ביתר דיוק על הסעיפים המשמעותיים ביותר בחוזה: האפשרות ליציאה מוקדמת, ערבויות, תיקונים ובלאי סביר. בכל אחד מהסעיפים חשוב לוודא שהם מנוסחים בצורה חד משמעית ושהדרישות, והמשמעויות שלהן, מובנות לכם ומקובלות עליכם. במידה וזה לא המצב, תנהלו משא ומתן – התעקשו על הדברים שמפריעים לכם או נראים לכם לא הגיוניים, ועמדו על ביאור ודיוק הדברים בכתב ועל גבי החוזה עצמו. אין עם מי לדבר? אל תחתמו.3. דרך המלך – ייעוץ אונליין מעו”ד מומחה ב-250 ₪ בלבד (כולל מע”מ)

החיים, כמו שכולנו יודעים, הם לא בדיוק שחור או לבן. במקרים רבים אנו נמצאים במצב בו אנחנו מבינים שכדאי לנו להיוועץ באיש מקצוע – אבל אין לנו כסף או זמן לפנות לעורך דין עבור בדיקת חוזה שכירות מורכבת.

אז מה עושים? מה עושים כשאנחנו ממש רוצים את הדירה הספציפית הזו אבל אנחנו לא בטוחים שהחוזה הוגן כלפינו? או כשיש סעיף או שניים שנראים לנו בעייתיים ואנו לא משוכנעים מה המשמעות שלהם? איך נוכל לנהל עליהם משא ומתן?

בדיוק בשביל זה אני כאן. כדי לתת פתרון אמיתי, מהיר ובעלות הוגנת. אני יודעת שברוב המקרים אתם, השוכרים, צריכים עזרה מקצועית, מהירה ומידית, רק כדי לוודא שאתם חותמים על חוזה שכירות ראוי והוגן – כזה שלא דורש מכם לוותר על הזכויות שלכם או מעמיד אתכם בסיכון מיותר. אז איך זה עובד? פשוט שולחים אליי במייל את חוזה השכירות, מוסיפים את השאלות שלכם ומקבלים תוך 24 שעות מענה מקצועי מעורכת דין עם עשרות שנות ניסיון בתחום. כל זה בתמורה ל-250 ₪ (כולל מע”מ).

לפרטים נוספים, לחצו כאן.

עו"ד חוה בראוד
author

עורכת דין כבר למעלה מ-35 שנים ומתמחה בנדל"ן. מקימת האתר LawyerMom.co.il, במטרה לעזור לשוכרי דירות להישמר ממלכודות בחוזה השכירות שלהם.

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *